نظریه اداره حقوقی قوه قضاییه
شماره نظریه : ۷/۹۹/۳۶۹
تاریخ نظریه : ۱۳۹۹/۶/۴

سئوال:
اگر شخص «الف» پس از انجام عملیات بانکی و قبل از دریافت کارت بانکی خویش، محل را ترک نماید پس از آن شخص «ب» به دستگاه مراجعه کند و به محض مشاهده این‌که کارت بانکی «الف» در دستگاه است اقدام به برداشت وجه کند اقدام شخص «ب» در خصوص برداشت وجه مشمول کدام عنوان مجرمانه است؟

پاسخ :

  • ملاک تحقق جرایم رایانه‌ای استفاده از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی است و در فرض سؤال نیز که تحصیل وجه با استفاده غیر مجاز از داده‌های رایانه‌ای با استفاده از کارت عابر بانک دیگری صورت گرفته است، مشمول ماده ۷۴۱ الحاقی قانون مجازات اسلامی است.

ماده۷۴۱ـ هرکس به طور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال یا هر دومجازات محکوم خواهد شد.